Czy Obywatel ( nawet jeśli jest osobą bezdomną, niepełnosprawną o orzeczeniu całkowitej niezdolności do samodzielnej egzystencji ) ma prawo ( gwarantowane art. 45 Konstytucji ) do sądu ? Teoria mówi, że ma. Jednak jak to wygląda w praktyce ? Przedstawimy koleje losu autora niniejszego materiału, Wiesława Wandowskiego, osoby bezdomnej, posiadającej orzeczenie o całkowitej niezdolności do samodzielnej egzystencji ( podkreślam – nie jest to osoba ubezwłasnowolniona, nie pozbawiony praw publicznych, obywatelskich – w żadnym zakresie ). Ale jak to jest naprawdę ? Zapraszamy już wkrótce.

W związku z pozwem o uznanie procedowania sprawy w Sądzie Okręgowym w Bydgoszczy sygn akt: I C 1676/23 za niezgodne z porządkiem prawnym – Ves Vandas Foundation na podstawie art. 61 – 63 k.p.c. zapowiada przystąpienia do tego procesu.

.

dr nauk ekon. Wiesław H.Wandowski

Prezes Zarządu Fundacji

Prywatnie: bezdomny, z orzeczeniem o całkowitej niezdolności do samodzielnej egzystencji.

* Osoba zatrudniona w sądzie – to osoba posiadająca umowę o prace z sądem, pobierająca ustalone w tej umowie wynagrodzenie. Osoba ta jest autorem dokumentów takich jak: postanowienia, zarządzenia wreszcie i wyroki. Najczęściej ta osoba tworzy wymienione wyżej dokumenty łamiąc art. 45 Konstytucji.

* Sędzia – funkcjonariusz publiczny uprawniony do orzekania w sprawach należących do właściwości sądów i trybunałów, na zasadach niezawisłości i bezstronności.