Życie chwilą i pozostawanie w oderwaniu niekoniecznie są ze sobą sprzeczne, a w rzeczywistości mogą się całkiem dobrze uzupełniać, gdy są praktykowane.
Pomyśl o wielkim scenariuszu, w którym jesteś w pełni zaangażowany, obecny w danej chwili, uczestniczący w doświadczeniu, ale zachowujesz pewien poziom świadomości i perspektywy, który pozwala ci uważnie obserwować i zastanawiać się nad tym, co dzieje się wokół, bez nadmiernego pochłaniania lub przytłaczania przez to.
Taka praktyka zachęca do równowagi kontekstowego zaangażowania i oderwania, co może prowadzić do większej świadomości, odporności i ogólnego samopoczucia, począwszy od zmniejszenia stresu i lęku, a także zwiększonej uważności, ulepszonego podejmowania decyzji i zwiększonej kreatywności.
Aby tam być, ale trzymać się od tego z daleka, w tym samym czasie możesz:
# Obserwuj swoje myśli i uczucia: Kiedy żyjesz chwilą, jesteś w pełni obecny i świadomy tego, co dzieje się wokół ciebie. Słuchaj uważnie. Obserwuj także swoje myśli i uczucia, nie dając się w nie wciągnąć. Pozwala to zachować poczucie oderwania, a jednocześnie być w pełni zaangażowanym w chwilę obecną.
# Praktykuj nieosądzanie: Życie chwilą obecną wiąże się z akceptowaniem rzeczy takimi, jakimi są, bez osądzania ich jako dobrych lub złych. To nieoceniające podejście może pomóc ci pozostać oderwanym od sytuacji i wyników, pozwalając ci podejść do nich ze spokojem i bez nadmiernego przywiązania.
# Pielęgnuj ciekawość: Kiedy podchodzisz do chwili obecnej z ciekawością i otwartością, możesz obserwować i angażować się w swoje doświadczenia, nie gubiąc się w nich. Może to pomóc ci zachować dystans, a jednocześnie w pełni doświadczać chwili obecnej.
# Ćwicz medytację uważności: Medytacja uważności może pomóc ci rozwinąć zdolność do bycia w pełni obecnym i świadomym swoich myśli i uczuć bez wplątywania się w nie. Może to pomóc ci kultywować nieprzywiązanie, jednocześnie żyjąc chwilą.
Życie chwilą i pozostawanie w oderwaniu można osiągnąć poprzez uważną świadomość i nieoceniającą obserwację swoich świadomych doświadczeń.
Pozostając w teraźniejszości i będąc świadomym, ale pozostając oderwanym od wyników i sytuacji, możesz prowadzić życie wolne od stresu i lęku, bardziej zrównoważone i satysfakcjonujące.
Ćwicz to, cóż… To pomaga.
———————————–
Realizuję swój cel wokół „zachowaj prostotę, pracuj nad podstawami i żyj życiem według kompasu, aby prowadzić sensowne życie”.
Połączmy się, gdy stoisz w obliczu transformacji jako lider lub jako dom biznesowy i potrzebujesz pomocy w podróży od „celu do wydajności”.
Dr Wiesław H.Wandowski