Pan Łukasz Kowarowski
Rada Miejska Grudziądza
Fundacja Ves Vandas Foundation z siedzibą w Warszawie powołana została do szeroko pojętej pomocy osobom niepełnosprawnym, ze szczególnym uwzględnieniem chorych na epilepsję oraz osób starszych. Udzielamy szeroko pojętej pomocy i wsparcia prawnego oraz otaczamy opieką potrzebujących i osoby sprawujące nad nimi pieczę. Misja fundacji to: „Pomagając innym – pomagasz sobie” oraz „Godność – najwyższa wartość człowieka”.
Podejmujemy szeroko pojęte inicjatywy prospołeczne, w tym również inicjujemy analizę przepisów prawnych i sprawdzamy ich funkcjonowanie w praktyce. Chcemy zadbać o podniesienie komfortu życia osób niepełnosprawnych oraz osób starszych. Pragniemy doprowadzić do większej dbałości o bezpieczeństwo prawne obywateli. Państwo oraz instytucje państwowe powinny wykazywać się szczególną dbałością o zagwarantowanie obywatelom dostępu do pomocy prawnej, sprawiedliwego procesu oraz umożliwić każdemu (bez względu na status społeczny) dostęp do ochrony praw i korzystania z przywilejów. W szczególności powinny to czynić Sądy Rodzinne, ponieważ to do ich referatu trafiają sprawy osób z problemami socjalnymi, bytowymi oraz rodzinnymi.
Ale nie tylko takie działania staramy się inicjować. Wykorzystując potencjał intelektualny, doświadczenia osób działających w Fundacji zwróciliśmy się np. z ofertą powołania w Grudziądzu Międzynarodowe Centrum Edukacyjne ( https://vandas-foundation.com/2023/09/02/center-for-international-education-canceled/ ). Podczas miłej skądinąd rozmowy z panią Wiceprezydent Różą Aliną Lewandowską oraz Sekretarzem Miasta panem Andrzejem Piotrem Cherekiem ustalono, że do końca sierpnia miasto przygotuje koncepcję uczestnictwa w tym projekcie Podkreślam, że ustaliliśmy wstępnie, że Miasto zajmie się stroną organizacyjno-prawną ( tj. stworzenie ram prawnych, organizacyjnych tego przedsięwzięcia ). Podkreślam, że projekt zakładał wykorzystanie strategicznie położonego Grudziądza, jako przyszłej siedziby wspomnianego Centrum. Ze strony Miasta – poza tymi działaniami ( teraz ale i w przyszłości ) nie oczekiwano żadnego wkładu finansowego. Tym zaś – na zasadzie wolontariatu – miała zająć się Fundacja, wykorzystując swoje dotychczasowe doświadczenia w tworzeniu podobnie funkcjonujących instytucji edukacyjnych o międzynarodowym charakterze tworzonych od 2000r.
Pytanie do Rady Miasta: czy Grudziądz naprawdę nie jest zainteresowany takimi inicjatywami ? Czy można już uznać, że miasto jest już wystarczająco nasycona jako ośrodek edukacyjny / uniwersytecki na mapie kraju ? Czy – odrzucenie takiego projektu – już na tak wczesnym etapie uzasadnia politykę miasta w tym zakresie ?
Fundacja zwróciła się również do prezydenta Miasta z inicjatywą stworzenia pilotażowego Centrum Solidarnego Wsparcia w Grudziądzu ( https://vandas-foundation.com/2023/07/04/centrum-solidarnego-wsparcia/ ). Tu również włodarze miasta w pięciu zdaniach stwierdzili, ze nie ma takiej potrzeby, ponieważ funkcjonuje już Schronisko dla osób bezdomnych, co całkowicie zabezpiecza potrzeby osób w potrzebie na terenie Grudziądza. Ta informacja podana została bez jakiegokolwiek pochylenia się nad idea tego projektu, bez zapoznania się z unikalnymi założeniami ( dlatego pilotażowa funkcja tego projektu ). Czy naprawdę Miasto Grudziądz – jest słusznie zaimpregnowane na każdą społeczną inicjatywę, czy może – chociaż warto stworzyć pozory, że ktoś takie inicjatywy – choćby – pobieżnie analizuje, i dopiero wówczas – podaje faktyczne argumenty „zamykające temat”.
Wypatrując oficjalnego stanowiska Rady Miasta,
Z poważaniem,
Wiesław Wandowski
Prezes Zarządu Fundacji
PS. Nie zwracamy się do prezydenta Macieja Jana Glamowskiego, który zwykle nie odpowiada na nasze wnioski, a przymuszanie go do udzielenia odpowiedzi w trybie zobowiązania do tego przez Wojewódzki Sąd Administracyjny to niepotrzebne absorbowanie tej instytucji, co zwykle nie wpływa pozytywnie na taką kooperację.
Zdjęcie: Krzysztof Niewolny