Czy wiedzieliście, że ZUS stosuje starą, znaną zasadę, że robiąc z klienta  „winnego” – w świetle jupiterów windykuje „zwrot nienależnie pobranych świadczeń”.

Tu powstaje pytanie: co oznacza ten zapis ? Definicję znajdujemy w Art.  84.  [Nienależnie pobrane świadczenia]   –   System ubezpieczeń społecznych.

1.

Osoba, która pobrała nienależne świadczenie z ubezpieczeń społecznych, jest obowiązana do jego zwrotu wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie, w wysokości i na zasadach określonych przepisami prawa cywilnego…

 

Przekładając to na „język chłopski” : ktoś w wyniku: swojej złej intencji = wprowadzając ZUS w błąd, doprowadził, że ów ZUS wypłacił nienależne świadczenia, które ktoś odebrał ( fizycznie ) od listonosza, na poczcie, ewentualnie pobrał z konta bankowego.  Najważniejsze są tu słowa: „zła intencja” , „wprowadził w błąd” – czyli wspomnianym językiem „wyłudził” kasę z ZUS = jest zobowiązany do zwrotu wspomnianej kasy wraz z odsetkami. Brzmi to rzeczowo. I tak jest. To znaczy jest OK.

 

Ale… zawsze – jest jakieś „ale” … co dzieje się, jeśli to ZUS np. w wyniku swojej pomyłki przekaże nam ( via PP, konto bankowe, itd. ) wspomnianą kasę … ? Czy tu można użyć tego samego stwierdzenia: nienależnie pobrane świadczenia. Ja nie mogę zgodzić się z tym. Dla zasady. Stawianie mnie w jednym szeregu – z „kombinatorami” jak wyżej – zdecydowanie narusza moje prawa osobiste. Prawo do dobrego imienia – w szczególności. Co robię ?  Za pośrednictwem (PUE) ZUS składam zażalenie na takie zastosowanie tego zestawu słów, nie poczuwając się do tego, abym to ja zrobił „coś złego”, czym zasłużyłbym sobie do takiego nazewnictwa. ZUS – pomija to milczeniem i … potrąca mi z następnego świadczenia. Składam pozew o „naruszenie dóbr osobistych” poprzez zastosowania wspomnianej sentencji Art. 84. w stosunku do mnie. Otóż ZUS przez swoją pomyłkę przelał mi ok. 370 zł więcej niż powinien. Podkreślam – przez swoją pomyłkę. Sprawa w toku.

Na marginesie dwie uwagi:

SSO w Toruniu Hanna Cackowska-Frank    zobowiązuje pozwany (ZUS) :Wobec składanych przez ubezpieczonego (w terminie do wniesienia odwołania) elektronicznie pism kwestionujących zaskarżoną decyzję – zobowiązać do uzupełnienia odpowiedzi na odwołanie poprzez wskazanie, dlaczego pism tych organ rentowy nie potraktował jako odwołania i czy w związku z tym podtrzymuje wniosek o odrzucenie odwołania, a nadto do uzupełnienia odpowiedzi na odwołanie poprzez ustosunkowanie się do zarzutów odwołania dotyczących wysokości potrąceń – w terminie 7 dni pod rygorem rozważenia zwrotu akt w trybie art. 467 § 4 k.p.c.)

 

Silna reprezentacja wystawiona przez ZUS w osobach:

Pełnomocnik  Izabela Arendt

Pełnomocnik  Anetta Barwińska-Szwed

Pełnomocnik Małgorzata Domian

Pełnomocnik Magdalena Dondajewska

Pełnomocnik Anna Pankowska

Pełnomocnik Justyna Sowińska

Pełnomocnik Ewa Staszak-Diks

Pełnomocnik Agnieszka Zudzin

Pełnomocnik Anna Dembowska

 

I ten cały „team” przeciwko jednemu bezdomnemu niepełnosprawnemu z orzeczeniem o całkowitej niezdolności do samodzielnej egzystencji …